Tartu aparaaditehas – uut ja vana tasakaalustav füüsiline keskkond

Rondò in Monferrato 2018: il programma dal 28 agosto al 12 settembre
september 26, 2018
Rondò in Monferrato, al via i sei concerti della VII edizione
september 26, 2018
Show all

Tartu aparaaditehas – uut ja vana tasakaalustav füüsiline keskkond

Tuleva nädala lõpus omanimelist festivali pidav Tartu aparaaditehas võidab üha enamate tartlaste südame, seal töötab ligi 400 inimest ja tavapäevadel on külastajaid 1000 ringis.

„Need on suured numbrid ja ega inimesed siin ei käiks, kui neile ei meeldiks. Aga eriliseks teeb selle koha ikka see meeleolu, mille sarnast pole ühelgi teisel kohal vastu panna ja mida kirjeldada on ka suhteliselt keeruline. See on segu industriaalsest ajaloost, loomingulisusest, headest maitsetest ja mõnusast äraolemisest. Kokkuvõttes moodustub asendamatu emotsionaalne ruum, mida toetab hoolikalt uut ja vana tasakaalustav füüsiline keskkond,“ tutvustab loomevaldkonna ettevõtjatele töökeskkonda ning samas kunsti, kaubandust ja toitlustamist pakkuvat Tartu aparaaditehast selle tegevjuht Erki Pruul.

End ise omamoodi kultuuritempliks tituleeriva aparaaditehase tegevjuht lisab, et mõnes mõttes ei saa aparaaditehas kunagi valmis. Seda nii hoone suuruse, seisukorra kui ka tegijate rahutuse tõttu. „Kogu aeg on vaja midagi muuta, katsetada ja arendada. Selles mõttes on meil pidevalt kümneid plaane töölaual. Praegustest suurimatest kordaminekutest pole veel jõudnud avalikuks teha uudist, et suve hakul võeti aparaaditehas Euroopa kultuuritehaseid ühendava liidu Trans Europe Halles liikmeks. Need kohtumised „omasugustega“ on andnud palju ideid, kuidas tehast edasi arendada. Silmaga nähtavaid ja käega katsutavaid plaanide realiseerumisi võib aga näha juba aparaaditehase festivalil, kui avame uue kontseptsiooniga taaskasutuspoe Sergei, Külli Lokko eestvedamisel toimetama hakkava E STuudio muusikakooli, restorani Kolm Tilli ja universaalse üritusteruumi Armastuse Saal,“ tutvustab Pruul.

Kui mõni tartlane pole veel jõudnud samme aparaaditehasesse seada, siis ilmselt just järgmise nädala reedel-laupäeval on selle erilise keskkonnaga tutvumiseks parim aeg.

Erki Pruuli sõnul võtab aparaaditehase festival mõnes mõttes suvehooaja kokku. „Oleme selle ürituse, mille alapealkiri on „Kultuuritehase parimad palad“, pannud teadlikult suve ja sügise piirile, sest tegemist pole ainult meelelahutusliku programmiga. Samuti nagu kultuuritehas siin pole ainult meelelahutuskeskus, vaid loomevaldkond on paljude inimeste jaoks töö ja äri, oleme need kaks poolt sümboolselt paigutanud augusti lõppu, kus ühest küljest saab veel väljas pidutseda, aga soovi korral ka töömõtteid mõlgutada ja tegemisi planeerida,“ selgitab aparaaditehase tegevjuht.

Tänavuse festivali uuenduseks on see, et korraldajad liiguvad rohkem tehasest välja ja uudishimutsevad neid ümbritsevas linnaosas. Nii pannakse laupäeval toimuva tänavaturu tarbeks jälle kinni osa Kastani tänavast, näidatakse koos Elektriteatriga öökino Samelini hoovialal ja ka festivali suurim üllatus jääb tehase piiride taha. Nimelt korraldab aparaaditehas koostöös Tartu 2024 kandideerimismeeskonnaga 1. septembril neli nn salalavade kontserti.

„Kahjuks sellest ma praegu rohkem rääkida ei saa, sest siis poleks see ju enam üllatus. Aga tasub hoida aparaaditehase festivali Facebooki-sündmusel silma peal!“ lisab Pruul.

*Aparaaditehas on Tartus Riia ja Kastani tänava nurgal seisev vana tehasekompleks, kus nõukogude ajal valmistati külmutusseadmeid, salajasi allveelaevaosi ning jälgede segamiseks ka mittetöötavaid vihmavarje ja tõmblukke.

*Tehase õitsenguajal seitsmekümnendate keskpaigas töötas seal ligi 1500 inimest, tehasel oli oma tervisekeskus koos sauna ja basseiniga, söökla ning mitme korpuse jagu administratiivruume.

*2006. aastal omandas tehase kompleksi ABC Kinnisvarateenuste OÜ, kelle valduses on tehas senini. Alates 2014. aastast on 14 000 ruutmeetri suurust keskust arendatud kultuuritehaseks.

Allikas: aparaaditehas.ee

Artikkel: Tartu Linnaleht, Kristjan Roos 23.08.2018