Noormeestelaul: lugu ja vägi, kutse ja kõla

TLÜ Kammerkoori saavutused Iirimaal
mai 7, 2015
Virumaa Noorte meeskoor tähistas Rakvere gümnaasiumis 15. aastapäeva
mai 10, 2015
Show all

Noormeestelaul: lugu ja vägi, kutse ja kõla

Kui sada meest põlvepikkusest poisikesest ooperisolistini paneb hääled hüüdma, võib laulu võim mägesid liigutada. Hingest rääkimata. Virumaa Noorte Meeskoor kutsub seda tunnet kogema.

4048439t100hf202

Kui noored mehed, kes poisikluttidena alustasid Virumaa Poistekoori esireast, end viimasesse ritta ehk meeste hulka välja laulsid, sai 15 aastat tagasi alguse Virumaa Noorte Meeskoor.

Aastad ja elu on mehi viinud kodukandist eemale, kuid ikka laulu juures hoidnud – keda kõrgkooli kooris, keda koguni teatrilaval. Aga miski tõmbab meelt ja häält ikka kodukandi poole.

Tänaseks ollaksegi sealmaal, et Virumaa Noorte Meeskoori 15. sünnipäeva kontserdil astub kuulajate ette vastne vilistlaskoor. Kui poisid, noored mehed ja vilistlased hääled ühendavad, on oodata eriliselt tummist lauluelamust.

Kontserdil “Laululugu”, kus publiku ette astub sada meest-poissi-vilistlast, on kavas laule “Tigedast tikrist” “Virumaa lauluni”, on vaimulikke rahvaviise ja operetimeloodiaid. Virumaa Noorte Meeskoori lemmiklauludest kõlavad Alo Mattiiseni hellatundeline “Emale” ja Gustav Ernesaksa “Kutse”, kus solistina astub üles koori vilistlane, praegune Vanemuise ooperisolist Reigo Tamm.

Meesteväge dirigeerivad Andrus Siimon, Elene Altmäe ja Sander Tamm. Külalisesinejana annab kontserdile vürtsi Teaduste Akadeemia Meeskoori ansambel.

Üksteist aastat Virumaa poiste ja noorte meeste laulmist juhatanud dirigent Elene Altmäe ütles, et noorte meeskoor kasvas välja kooripoistest, kes pärast häälemurret läksid meeste ridadesse. Praegu on kooris lauljaid 20 ringis, kõik poistekoori kasvandikud.

Dirigendi sõnul on endisi poisse, kel laulusoov südames, palju, kuid õpingud teistes linnades ei võimalda kaks korda kuus kodukandis proovis käia. “Sellest on natuke kurb meel, on ju meeskooriliik hääbumisohus,” lausus Elene Altmäe. Positiivset nooti lisab siiski tõik, et paljud mehed laulavad oma kõrgkooli koorides.

Virumaa Noorte Meeskoori iseloomustab dirigent kui üksmeelset ja sõbralikku kooslust, kellega iga proov on meeldiv kogemus. “Nad on imetlusväärselt vahetud, siirad ja väga head suhtlejad, olen nende keskel õnnelik,” sõnas Altmäe. Tema südame teeb eriti soojaks, et 11 aastat tagasi alustanud poistest on kujunenud suurepärased noored laulumehed. “On olnud rõõm noorte meeste arengut näha. See järjepidevus on väga ilus. Meestelaulus on väge ja võimsust,” lausus dirigent.

Meeskoori repertuaari kuulub laule klassikast popini ning uusi palu valides arvestavad dirigendid nii koori taset ja võimalusi kui ka meeste endi soove, samuti peavad hoolega silmas koori arengut.

Elene Altmäe meenutas, et kui vastne vilistlaskoor kogunes esimesse proovi, olid nad Andrus Siimoniga rõõmsalt üllatunud, missugune imeline kõla sel oli. “Poisid ja noormehed said sellest jõudu ja innustust,” märkis ta.

Koori vilistlane ja juhatuse liige Reigo Tamm, kes laulnud Virumaa poiste ja noorte meeste seas enam kui kümme aastat, ütles, et ooperisolisti töö kõrval on talle oluline kontserttegevus ning eriti suur rõõm on esineda koos armsa ja lähedase kooriga.

Teise-kolmanda klassi laulupoisist ooperilavale sirgunud mehe sõnul on virumaised lauluaastad andnud tema elule ja arengule palju juurde. “Siin tehakse väärt tööd. Hirvo Surva käe all laulmine oli väga inspireeriv.

Andrus Siimon on fantastiline dirigent, kelle käe all õpitakse hingestatud ja mõtestatud laulmist,” kõneles ta. Reigo Tamme sõnul on hindamatu panus koorielus “ema Ellol”, samuti muusikaõpetajal ja dirigendil Elene Altmäel ning poistekoori suunaval Sander Tammel.

Vilistlaskoori proovis üllatas Reigo Tamme, kui kergesti tulid lauljatele vanad head lood meelde ja hakkasid hästi kokku kõlama. “Kutset”, milles Tammel soolopartii, on laulja enne Rakvere-kontserti tublisti harjutanud – laulnud mitme koosseisuga ning Tartu laulupeol koos kõigi Lõuna-Eesti meeskooridega. “Seda on tore ka kodukandis laulda,” ütles ta. Ka Barinkay kuplee operetist “Mustlasparun” kuulub tema repertuaari kuldvarasse.

Kooride direktor Ello Odraks ütles, et nii palju noori laulumehi, kui saab kuulda laupäevasel kontserdil, kui koos laulavad poisid, noored mehed ja vilistlased, pole Rakvere gümnaasiumi lavalauad enne kandnud. “On ütlemata hea meel, et vilistlased haakusid mõttega lennult. Tahtmine laulda on neil suur, ent paljud on paraku töökohustustega seotud,” sõnas ta. Küllap nemadki laulavad südames ja mõttes kaasa.

http://www.virumaateataja.ee/3182665/noormeestelaul-lugu-ja-vagi-kutse-ja-kola#olen_tellija