Sander Tamm sündis 9. jaanuaril 1992. Tee muusikuks sai alguse 1996. aastal Tartus Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli ettevalmistusosakonnas plokkflöödi erialal. Sanderi juhendajaks oli Anneli Kuusk, Tartus väga hinnatud flötist ning õpetaja.
Oma muusikaõpingute algaastatel osales Sander Tamm õpetaja Anneli Kuuse juhendamisel vanamuusika ansambli Ellerino koosseisus. Ansambel oli oodatud külaline nii festivalidel, konkurssidel kui ka erinevatel pidustustel. Kõige sagedasemaks külaliseks oli ansambel Viljandi Vanamuusikafestivalil, kus aastate jooksul kanti ette “Lillede Mask” (2004), “Taanieli mäng” (2005), “Orpheus” (2006), “Bastien ja Bastienne” (2007), “Peregrinus” (2008) ja “Parnass” (2009). Osa võeti ka suurematest rahvusvahelistest festivalidest:
2002 – Nižni-Novgorodi rahvusvaheline vanamuusika festival Venemaal
2003 – 3. rahvusvahelistel plokkflöödi päevadel Engelskircheni linnas Saksamaal saavutati II koht
2004 – SONBU festival Utrechtis Hollandis saavutati I koht
2006 – ERTA kongress Feldkirchenis Austrias, Sander Tamm oli Euroopa Noorteparlamendi Eesti esindaja.
Solistina hinnati Sanderi oskusi:
2002 – I ja II koht Jacob van Eyck´i konkursil
2001 – I koht üleriigilisel noorte puhkpillimängijate konkursil
2003 – II koht D. O. Wirkhausi puhkpillide konkursil (plokkflööt)
2003 – II koht D. O. Wirkhausi puhkpillide konkursil (flööt)
2003 – I koht üleriigilisel puhkpillimängijate konkursil
2003 – I koht muusika- ja kunstikoolide flöödimängijate konkursil
2003 – I koht üleriigilisel noorte puhkpillimängijate konkursil
2005 – I koht üleriigilisel noorte puupuhkpillimängijate konkursil (plokkflööt)
2005 – I koht üleriigilisel noorte puupuhkpillimängijate konkursil (flööt)
2005 – III koht üleriigilisel muusika- ja kunstikoolide plokkflöödiõpilaste konkursil
2006 – III koht Jelgavas 7. Kārļa Štrāla Starptautiskaisi konkursil “Jaunais Flautists”
2007 – III koht üleriigilisel plokkflöödiõpilaste konkursil
2007 – II koht üleriigilisel flöödiõpilaste konkursil vanusegrupis II
2007 – I koht üleriigilisel puhkpilliõpilaste konkursil Tartu piirkonnas
2007 – III koht rahvusvahelisel kammeransamblite konkursil Dobeles
2010 – I koht Heino Elleri Tartu Muusikakooli koorijuhtimise osakonna konkursil
2010 – III koht rahvusvahelisel kammeransamblite konkursil Riias
Tartu Karlova Gümnaasiumis 1999 aastal õpinguid alustades, avanes võimalus osaleda Tartu Poistekoori koosseisus. Õpingute jooksul kanti ette mitmeid suurteoseid koostöös Vanemuise Ooperikoori ning sümfooniaorkestriga (Carl Orffi Carmina Burana, Arthur Honegger Jeanne d’Arc jne). Samuti sai Sander neil päevil kogemused koori kontsertidel, kontsert-reisidel, festivalidel, konkurssidel, plaadisalvestustel ning laulupidudel. Särava koloratuurina oli Sanderi kanda solistiroll mitmetes teostes. 2004 aastal esitati solisti Simo Breedega Lydia Koidula “Ema süda” Laulupeol, Tartu Lauluväljakul.
Sander lõpetas Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli noorteosakonna flöödi erialal 2009. aastal ning asus õppima samas koolis kooridirigeerimist (õpetaja Lilyan Kaiv). Keskastme dirigeerimise õpingud lõpetas Sander Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis 2011. aastal Peeter Perensi käe all.
Bakalaureuse kraadi kaitses Sander Tamm Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (2015) professor Tõnu Kaljuste juhendamisel. Lõputöö teemaks “Veljo Tormise kooritsükkel Sügismaastikud naiskoorile” ning lõpukontsert teemal “Tarkuse Allikas” sai Niguliste kiriku publikule ja Klassikaraadio kuulajatele ette kantud kammerkooriga Voces Musicales.
“Sander Tamm on üks silmapaistvaid noori dirigente, kelle tegevus dirigendina on olnud silmapaistev ja lootustandev juba dirigeerimisõpingute algusest saati.”
Veronika Portsmuth
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõud
2011 aasta noortelaulupeo “Maa ja ilm” kunstiline juht
“Sander on lootustandev dirigent – heade õppetulemustega tudeng kogu bakalaureuse õppe jooksul ning auhinnalised kohad mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel”
Hirvo Surva
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõud
Estonia Poistekoori peadirigent
Üldlaulupidude üld- ning kunstiline juht
Sander võitis I koha H.Elleri nim. Muusikakooli koorijuhtimise osakonna konkursil, I koha 2010. aastal kolme kooli koorijuhtide konkursil Tallinnas, 2011. Aastal I koht ja lauljate eripreemia G. Otsa nim. Muusikakooli koorijuhtimise osakonna konkursil ning samal aastal ka kooli “Aasta õpilase” tiitel.
Aegade jooksul on Sander osa võtnud mitmetest täiendkoolitustest ning meistrikursustest. Nii passiivse kui aktiivse osalejana on ideid ammutatud:
2008 Professor Toomas Kapteni dirigeerimise meistrikursusel
2010 Professor Eva Märtsoni klassikalise laulu meistrikursusel
2010 Hannoveri tütarlastekoori meistrikursus Gudrun Schröfeli juhendamisel
2010 Koorijuhtide- ja muusikaõpetajate täiendkoolitusel
2012 Jos van Veldhoveni meistrikursusel
2013 Eric Whitacre meistrikursusel
2013 Peter Philipsi meistrikursusel
2015 Geoff Lindsay briti inglise keele foneetika kursusel
2015 Professor Susan Bullocki klassikalise laulu meistrikursusel
2015 Professor Joan Rodgersi klassikalise laulu meistrikursusel
Suurest huvist Inglise koorimuusika ja poistekoorikooli ajaloo vastu, täiendas Sander end Londonis 11/2015 – 01/2016, võttes aktiivselt osa õppetegevusest Westminster Abbey poistekoorikoolis ning Londoni Kuninglikus Akadeemias (professorid Sian Edwars ning Patrick Russill).
Täna juhib Sander Tartu Poistekoori, Tartu I Muusikakooli sümfooniaorkestrit ning dirigeerib ja juhendab vokaalselt E STuudio koori- ja tantsukooli õpilasi. Samuti koordineerib Sander muusikaalast õppetegevust briti kultuuri tutvustavas Euroasia Education erakoolis Hangzhous (Hiinas), valmistades õpilasi ette ABRSM rahvusvahelisteks eksamiteks. Samuti on ta peadirigent ja kunstiline juht linna esinduskollektiivi The Hangzhou Boys’ Choir juures.
2012 – 2015 oli Sander Tamm peadirigent Virumaa Poistekoori ning Tallinna Ülikooli Kammerkoori juures. Viimati mainitud kollektiiviga on ühiselt läbi tehtud mitmed koorikonkursid kohalikul- kui ka rahvusvahelisel tasandil:
2013 aasta kevadel võideti II koht rahvusvahelisel koorikonkursil “Tallinn 2013” ning 2013 aasta sügisel toodi kahe kategooria võidud rahvusvahelisel koorikonkursil “In…Canto sul Garda” (Itaalia). “Merelood” kontsertprogrammiga astuti üles ka St. Peterburi rahvusvahelisel koorifestivalil.
2015. aastal pälviti II koht V Viimsi JazzPopFest konkursil, III koht rahvusvahelisel koorifestivalil “Tallinn2015” ning VI koht rahvusvahelisel Corki Fleischmann Trophy koorikonkursil.
2012 – 2013 aastal juhatas Sander kammerkoori Crede, kellega kanti ette Urmas Sisaski “Jõuluoratoorium” (koostöös segakooriga Vox Populi, solist Endrik Üksvärav ja Kristel Kurik) ning pälviti I koht ning kohustusliku laulu eripreemia XII Türil toimunud Eesti Kammerkooride festivalil. Samal konkursil nimetati ka Sander Tamm konkursi parimaks dirigendiks.
Silmapaistva tegevuse eest on Sanderile omistatud ka Archimedese õpetajakoolituse stipendium, Gustav Ernesaksa, Kultuurkapitali “Noore Muusiku” ja Kuno Arengu stipendium.
Konkurssidelt saadud tagasiside räägib järgnevat:
“Good conductor! Has ability to create an athmosphere”
Peder Nilson
“Väga musikaalne dirigent, paneb ennast vaatama – ka publiku poolelt”
Piret Talts
“Head lugude karakterid, musikaalne, legato eriti vokaalne. Silmapaistvalt head konkreetsed algused (dirigent!).”
Erki Pehk
“A well chosen programme performed with musicality and an understanding of the music. You created, and captured, a wonderful atmosphere through the quality of vocal sound and the musicality of interpretation.”
Anonyms
Koormeistrina on Sander Tamm ette valmistanud mitmeid projekte: Eesti Filharmoonia kammerkoor, Nargen Festivali koor, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koor, Eric Whitacre’i autorikontserdi projektkoor, Eesti Segakooride Liidu suvelaagri projektkoor, E Stuudio kammerkoor, E Stuudio noortekoor, Tallinna Tehnikaülikooli meesansambel, kammerkoor Voces Musicales. Samuti on Sander Tamm dirigendina üles astunud mitmetel laulupidudel: Virumaa laulupidu “Avage Viru väravad” poistekooride ja naiskooride liigijuht ning Daugavpilsis toimunud XVII Üliõpilaslaulupeo Gaudeamus dirigent.
Hooajal 2013/2014 oli Sander Tamm Eesti Rahvusmeeskoori külalisdirigent.
“…dirigent Sander lihtsalt tõstis käed ja koor hakkaski laulma. Mitte muuhulgas, vaid kohe loo moodi”
***
“Suurepärane hääle lahtilaulmise metoodika, abivalmis, positiivne, innustav, saavutas väga hea kontakti, väga professionaalne, nõudlik, mänguline.”
***
“Meeldiv dirigent, kes kaasakiskuva energiaga innustas andma endast parimat. Väga meeldisid lahtilaulmise harjutused, koori hoidmine aktiivsena kohe, kui ilmnesid väsimuse tundemärgid.”
***
“Ta ei teinud hinnaalandust, vaid nõudis 100%. Tema püüdlused õigete hääle- ja hingamisharjutustega suure koori kõla paremaks muuta väärivad küünlaid. Silmadest lausa purskas energiat ja motivatsiooni välja – suurepärane!”
***
“Ootasin igat proovi ning kõige kulmineerimine oli midagi imelist. Peale kontserti oli veel mitu päeva nii hea tunne sees, mida ei vahetaks millegi vastu, ma tänan Sind selle est, et Sa tegid võimalikuks selle tekkimise. Ma sain sellest nii palju tagasi, et seda on isegi raske sõnadesse panna. Koosmusitseerimine pani mind veel rohkem laulmist armastama ning tahtma sellega tegeleda”
***
“Sanderiga koostöö tegemine andis kogu koorimuusikale täiesti uue perspektiivi.”
***
“ Imetlen Sinu kompetentsust koorijuhina, muusikuna ja muidugi ka Sinu kadestamisväärset rõõmsameelsust ja heasüdamlikkust!”
***
“Ma pole üheski teises proovis käinud nii entusiastlikult, ning ma pole ühtegi proovi niivõrd oodanud, kui meie projektkoori omi.
Sanderi repertuaari kuuluvad: U.Sisask “Weinacht oratorium”, L.V.Beethoven “Meerstille und glückliche Fahrt”, R.Vaughan Williams “Flos Campi”, E.S.-Tüür “Psalmoodia”, A.Pärt “Te Deum”, G.F.Händel “The Coronation Anthems”, D.Clemens – ooper “An enlightened disciple of darkness”.
Enim meeldivad Sanderile romantilised, religioossed, mitmetähenduslikud, mütoloogilised ning tugevaid emotsioone pakkuvad teosed. Eelkirjeldatust lähtuvalt on südamelähedaseimad: T.L.Victoria, G.Holst, C.V.Standford, M.Hogan, Z.R.Stroope, O.Gjeilo, A.Dale, E.Whitacre, R.G.Martin. M.Saar, R.Kangro, V.Tormis, E.Mägi, P.Uusberg, S.Sokk, R.E.Maimets.
Sander Tamm on tegev ka erinevate kultuuriprojektide juhina. Alguse sai see 2010 aastal, mil Sander kutsus esmakordselt kokku sõpradest muusikud, et esitada eripalgelist plokkflöödimuusikat Viljandi Jaani kiriku kontserdil. Korraldusest saadud eduelamus ning ideedetulv on motiveerinud ja inspineerinud alates nimetatud kontserdi toimumisest saadik ning ei ole vaibunud tänaseni.
2011 aastal tõi Sander oma korralduse ja dirigeerimisega Tartu ja Tallinna publikuni Urmas Sisaski “Jõuluoratoorium” pea 100-liikmelise kooriga (kammerkoor Crede ja noortesegakoor Vox Populi), solistid Endrik Üksvärav ja Kristel Kurik ning instrumentaalsolistid Samuel Jalakas (trompet), Kaspar Mänd (oboe), Ulla Krigul (orel). Ülekande teostas Tallinna Televisioon.
Tartu Ülikooli Muusikaosakonna professor Mart Jaanson kirjutab 06.01.2012 kultuurilehes Sirp “Jõululugu muusikas” järgnevalt:
“Kogu teost juhtis väga noor, 19aastane dirigent Sander Tamm. Kui ma ei eksi, siis on tegemist Tamme esimese suurprojektiga professionaalsel tasemel. Kammerkoor Crede veebilehelt saab aimu, et dirigent oli ühtlasi kogu projekti produtsent ja siin tuleb kiidusõnadest lausa puudu. Koguda nii palju sponsoreid ja teha nii laialt reklaami (ka suure kaubanduskeskuse kallil reklaamipinnal!), saada kokku nii suur, enamasti noortest inimestest koosnev koor, võimekad solistid ja kammeransambel ning esitada muusikat armastusest muusika ja jumala vastu – see juba on midagi!”
Sellele kontsert-produktsioonile järgnes ehk meediamaastikul kõige enam tähelepanu pälvinud ettevõtmine – Eric Whitacre maale toomine.
“Selle aasta maikuus toimus peeaaegu et võimatu. Eestit külastas koorimuusika ilmselt tuntuim isik, ameerika koorijuht ja helilooja Eric Whitacre. Võimsa ettevõtmise tegid teoks entusiastlikud noored eesotsas EMTA kooridirigeerimise eriala tudengi Sander Tammega” kirjutas ajakirja Muusika peatoimetaja Ia Remmel.
Mitmepäevase visiidi vältel leidis aset dirigentide meistrikursus ning autorikontsert. Kogu ettevõtmisest on valminud hulgaliselt raadiosaateid ning teleproduktsioon “Eric Whitacre’i Eesti visiit ning autorikontsert” (ETV 2013).
Ettevõtmine on seda märkimisväärsem, et autorikontserdi tarbeks komplekteeriti konkursi alusel üle-eestiline koor, kuhu ligi 200 kandideerija hulgast valiti välja 80 lauljat kellega pea pooleaastase prooviperioodi järel üheskoos tulemusrikas kontsert esitati. Eesti rahva poolehoidu näitas ka Hooandja projektirahastuse 100% kogumine ning mitmel korral kõnealuse projekti esitamine “Aasta kultuurielamuse” valimisel Klassikaraadio kuulajate poolt.
Projekti edu näitab ka nominatsioon Eesti Kultuuriministeeriumi kultuuripreemiale, ning Eesti Kooriühingu nominatsioon “Aasta tegu” kategoorias ning “Aasta korraldaja” tiitli pälvimine.
Eesti Kooriühingu tegevjuht Kaie Tanner: “Sander on väga hea näide visiooni ja tugeva ideega dirigendist, kes ei jäänud arutlema selle üle, miks keegi teine ei tee vaid asus ise asja kallale. Ka Gustav Ernesaksa fond tunnustas Sandrit kui noort ja väga aktiivset dirigenti õppestipendiumiga”
Tänu suurepärasele tervikutunnetusele, heale meeskonnajuhtimisele ning süvendatud tähelepanu detailidele loob Sander inspireeriva keskkonna sündmuste kõrgtasemeliseks kogemiseks. Ta koondab professionaalselt kommunikatsiooni, loovuse, kiiruse, tarkuse, nutikuse ja kogemused. Sanderi kogemustepagasisse kuuluvad nii reklaami-turunduse, artisti management’i, sponsorluse, projektijuhtimise, strateegilise planeerimise, kunstilise juhtimise, koostöövõrkude loomise, helitöötluse, fotograafia, finantsi ja autoriõiguse valdkonnad. Innovaatilisus ja erilahendused on Sanderi trump.
Ruta Dambyte – Sanderi pikaaegne koostööpartner, koori kontsertuuride korraldaja, agentuuri “Baltic Breeze Travel” juht kirjutab:
“Sander is a very enthusiastic and creative person when it comes down to the organization and promotion of music events. He thinks out of the box and always tries to find innovative solutions to stand out from the crowed and achieve the maximum result. This is evidence by our concerts promoted bt Sander getting large audiences. Apart from his professional skills, Sander is a pleasant person to collaborate with that contributes positively to the final working result with his open, friendly, easy going personality and high working and personal morals.”
Aegade jooksul on koostööd tehtud
Eesti Naislaulu Seltsiga – Naislaulu Seltsi 20 aastapäevakontsert Estonia Kontserdisaalis – nominatsioon aasta tegu Eesti Kooriühingu aastapreemiate jagamisel 2014)
Tallinna Ülikooliga – Tallinna Ülikooli Filmimuusika gala
Eesti Kammerkooride Liit – XIII Kammerkooride Festival
Music Baltics – The SIUE Suzuki Tour Orchestra kontsertuur Baltikumis
– Chor Capella Nova kontserttuur Baltikumis
– Drake University koori kontserttuur Baltikumis
– Chicago Chorale kontserttuur Baltikumis ja skandinaavias
– Drake Choir kontserttuur Baltikumis ja skandinaavias
– Cappella Nova kontserttuur Baltikumis ja skandinaavias
– The SIUE Suzuki Tour Group kontserttuur Baltikumis
Classical Movements – The Georg Washington University Singers kontserttuur baltikumis
Londoni Eesti Selts – Eesti kogukonna jõulupidu 2015
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Eesti Laulupeo Sihtasutus – IT laulupeo õppeprogrammi valmistamine
Alates 2011 aastast on Sander Eesti Kammerkooride liidu liige, 2015 aastast liidu juhatuse esimees. Samuti kuulub Sander Tamm Eesti Kooriühingu Alaliitude Esimeeste Nõukokku.
Sander Tamm on olnud kaasategev ka lauljana osaledes nii Rahvusooper Estonia ooperikoori, Eesti Rahvusmeeskoori ja kui ka Eesti Filharmoonia Kammerkoori ridades. Ette on kantud R.Wagneri “Parsifal” Noblessneri Valukojas (2011), kontsert-tuur “Prantsuse vaimus” (2012), maailma esiettekanne “Valgustatud pimedusejünger” (2013), “Tormis 80 – Sünnisõnad” Noblessneri Valukojas (2015).
Viimastel aastatel on Sander olnud hinnatud liige ka erinevate konkursside žüriis: TPG Koolivisioon 2015, Eesti Parim Toiduaine 2015, Naissoo laulude võistulaulmine 2015, Lembelaulude võistulaulmine, 2007 ERTA rahvusvaheline plokkflöödi konkurss. Meistrikursuse läbiviijana on Sander juhendanud osalejaid 2014 aastal Rahvusvahelisel St.Peterburi (Venemaa) koorimuusika festivalil – teemal “Eesti koorimuusika varamu” ning briti koorimuusikat 2016 aastal Hangzhous “Winter School” raames.
2007 aastal oli Sander laiale üldsusele tuntud kui Pereraadio armastatud raadiohääl kujundades nii hommikuprogrammi kui juhtides noorte- ning muusikasaateid. Aegade jooksul on Sanderi vestluspartneriteks olnud Priit Kuusk, Andres Uibo, Ines Maidre, Agnes Bning, Pille Lill, Eenok Haamer, Jaan Tamsalu, Philippe Jourdan, Madara Vilson.